Humorystycznym akcentem

Teksty na niniejszym blogu, autorstwa czynnie zainspirowanej żywnością i pogłębiającej wiedzę w zakresie dietetyki osoby - nie wnoszą potrzeby i ideologii dośmiertnego wypierania się cukru, soli, znienawidzonej "białej" mąki, mleka odbieranego biednym cielakom, glutenu, czymkolwiek on pozostaje w rozumieniu niektórych wiarołomnych artykułów itp. Czyli nie dajmy się uwieść bałaganiarskim informacjom.
Witaj na blogu kolorowej, urozmaiconej treści, przedstawiającej kuchenne zapiski i twory, pozostające w zgodzie z racjonalnym i przede wszystkim świadomym żywieniem. Być może znajdziesz tu wskazówki, których gości do swojej kuchni wpuszczać częściej, a którym urywać nos drzwiami.

wtorek, 15 września 2015

Zupa dyniowo-migdałowa z kurczakiem i kluseczkami owsianymi




Pomysł na zupę powstał za sprawą kilku kwestii  - otrzymania dyniowego olbrzyma, ochoty na zupę z pożeranych w ostatnim czasie przeze mnie migdałów i bardzo lubianej również przeze mnie mlecznej zupy dyniowej  Nie dzieli ze mną zdania niestety w zupach tego typu mój Mąż. Trzeba więc było nieco improwizować. Wyszło pysznie – słodko i słono jednocześnie, z lekką nutą migdałów i pomarańczy. Całość z delikatnym i soczystym mięsem z piersi kurczaka i kluseczkami owsianymi*.

*W celu wykonania klusek owsianych używamy mąki owsianej, dostępnej wbrew pozorom już w wielu miejscach i w przystępnej cenie.




 Składniki (na  ok. 10 talerzy):

Ok. 1,5 l wody
1 duża , podwójna pierś z kurczaka
Ok. 1 kg dyni
4 nieduże marchewki
1 pietruszka
300 ml „mleka” ryżowego
30 g migdałów w płatkach + dowolna ilość do posypania zupy (na tę ilość moim zdaniem ok. 100-150 g)
Sok z jednej pomarańczy
Łyżeczka słodkiej papryki
Sól

Wodę zagotowujemy i wrzucamy obrane i pokrojone na mniejsze części marchew z pietruszką oraz pierś z kurczaka. Lekko solimy. Gotujemy ok. 15-20 minut, po czym wyjmujemy pierś i odkładamy do przestygnięcia. Do zupy dodajemy obraną, pokrojoną w kostkę dynię. Dyni musi być tyle, aby wypełniała całą objętość płynu w garnku. Dosalamy znów lekko i gotujemy. Podprażamy na suchej patelni migdały na złoty kolor, co jakiś czas mieszając, aby się nie przypaliły. Dodajemy podprażone 30 g migdałów do gotującej się zupy, a gdy wszystkie warzywa będą już miękkie, całość blendujemy. Mogą pozostać w zupie widoczne cząstki migdałów. Do kremu dodajemy „mleko” ryżowe, sok wyciśnięty z pomarańczy, paprykę słodką i sól – tyle, żeby nam smakowało J. Następnie kroimy pierś z kurczaka według uznania (u mnie paski) i wrzucamy do zupy.  Ponownie stawiamy na palniku, aby była bliska temperatury wrzenia i przygotowujemy ciasto na kluski.

Kluski:

2 żółtka
1 białko
80 ml mleka
Mąka pszenna 550
Mąka owsiana
Pół łyżeczki soli

Jajka roztrzepujemy z solą, dodajemy mleko oraz mąki na przemian tyle, aby ciasto było na tyle gęste, by można je wykładać łyżką do zupy. Kiedy już mamy ciasto gotowe dodajemy małe porcje ciasta do gorącej zupy (mniejsze kluski są smaczniejsze). Gotujemy jeszcze 3 minuty i gotowe. Przed podaniem warto posypać zupę prażonymi migdałami. Smacznego!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz